دانلود مقاله رایگان

دانلود فرمت ورد: پایان نامه ارشد مهندسی فناوری اطلاعات: ارائه روشی برای چابک‌سازی چارچوب C4ISR در معماری سازمانی

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته فناوری اطلاعات

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دانشگاه علوم و فنون مازندران

پایان نامه کارشناسی ارشد

رشته مهندسی فناوری اطلاعات

عنوان:

ارائه روشی برای چابک‌سازی چارچوب C4ISR در معماری سازمانی

اساتید راهنما :

دکتر همایون موتمنی

دکتر بابک شیرازی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

فهرست مطالب:

1-   فصل اول: کلیات پژوهش……………….. 1

1-1- مقدمه……………….. 2

1-2- تعريف مساله………………… 3

1-3- اهداف تحقيق…………………. 4

1-4- تحقيقات مرتبط………………….. 4

1-5- ساختار پايان نامه………………… 5

2-  فصل دوم:ادبیات پژوهش……………….. 6

2-1- تعریف معماری سازمانی…………………. 7

2-2- انواع معماری سازمانی…………………. 8

2-3- فرآیند معماری سازمانی…………………. 8

2-4- تفاوت محصولات معماری سازمانی با روش‌های دیگر…….. 9

2-5- کاربرد معماری سازمانی…………………. 10

2-6- جايگاه معماري سازماني…………………. 11

2-7- آشنائي با چارچوب‌های معماري سازماني…………………. 12

2-7-1- چارچوب معماريِ زكمن…………………. 15

2-7-2- چارچوب معماريِ سازماني فدرال…………………. 16

2-7-3- چارچوب سازمان خزانه داري…………………. 19

2-7-4- چارچوب معماري C4ISR………………….

2-8- چالش‌های روش‌هاي كلاسيك معماري سازماني………….. 27

2-9- چابکی در معماری سازمانی…………………. 31

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

2-10- اصول حاكم بر معماري سازماني چابك…………………… 33

2-11- اهداف معماري سازماني چابك…………………… 34

2-12- به‌کارگیری تجارب عملي چابك در معماري سازماني……… 35

3-  فصل سوم :روش پیشنهادی……………….. 39

3-1- مقدمه………………..40

3-2- متدلوژی‌های چابک…………………… 40

3-2-1- متدولوژیDSDM…………………..

3-3- چابک‌سازی چارچوب معماری C4ISR………………….

3-3-1- برنامه ريزي ترخيص (تعيين وضعيت موجود)………….. 46

3-3-2- برنامه ريزي تكرار (تعيين وضعيت مطلوب)……….. 50

3-3-3- برنامه ريزي روزانه (طرح گذار)………………… 54

3-4- بررسي و ارزيابي راه حل چابك پيشنهادي…………. 58

4-  فصل چهارم: مطالعه موردی………………….. 60

4-1- مقدمه ……………….. 61

4-2- محصولات معماري C4isr…………………

4-2-1- محصول معماري AV -1…………………

4-3- رویکرد مطالعه،دیدگاه‌ها و محصولات معماري ارائه شده……. 64

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

4-4- محصول معماري OV-1…………………

4-5- محصول معماري OV-5…………………

4-6- محصول معماري OV-6c…………………

4-7- محصول معماري OV-2…………………

4-8- محصول معماري OV-6b…………………

4-9- محصول معماري OV-7…………………

4-10- نتیجه گیري…………………. 72

5-  نتیجه‌گیری و پیشنهادات………………….. 74

5-1- اختصار تحقيق…………………. 75

5-2- محدوديت هاي تحقيق…………………. 75

5-3- نتايج تحقيق…………………. 75

5-4- پیشنهادات و کارهای آتی…………………. 76

مراجع…………………. 78

چکیده:

درحال حاضر معماري سازماني يكي ازعوامل مهم و كليدي درانجام ماموريت هاي سازمان ها محسوب مي گردد هدف معماري سازماني اين می باشد كه فناوري اطلاعات را از حالت يك ابزار خارج كرده و به يكي از منابع سازمان در كنار ساير منابع تبديل نمايد، بطوري كه در خدمت مامو ريت هاي سازمان باشد . در حال حاضرسازمان هاي مختلف به ويژه سازمان هاي پرتلاطم براي اجراي فرآيند معماري سازماني وبه خصوص برنامه ريزي معماري سازماني دچارمشكلاتي هستند. فرآيند برنامه ريزي و اجراي معماري سازماني بسيار لخت، كند و فرسايشي بوده ودر نتيجه يا به درس تي اجرا نشده و يا به شكست منجر مي گردد . اين مشكل ناشي از وجود تغييرات زياد و گسترده و پيچيدگي در كسب و كار سازمان‌هاست. براي حل اين مشكل راه حل هاي مختلفي ارائه شده می باشد . هنگامي كه در مساله اي آشفتگي و تلاطم وجود داشته باشد چابكي يكي از كليد هاي حل مساله می باشد. چابكي به توانايي براي ايجاد و پاسخگويي به تغييرات محيط متلاطم كسب و كار گفته مي گردد . چابكي به مفهوم تندي، سرعت، سبكي و زيركي بوده و به خلاقيت، ابتكار و نوآوري نياز دارد .متدولوژي ها و روش هاي چابك تطبيق پذير هستند و خودشان را با تغييرات تطبيق مي دهند. معماري سازماني چابك داراي روش ها و راه حل هاي مختلفي براي برنامه ريزي و مدلسازي می باشد. در اين تحقيق سعي بر اين می باشد تا چارچوب C4ISR را با کمک متدولوژی چابک و تجارب عملي چابك ، چابک سازي نماييم .با بكارگيري تجارب عملي چابك مدل هاي چارچوب كم حجم تر و سريع تر تدوين گرديده و امكان پاسخگويي به تغييرات گسترده كسب و كار سازماني فراهم مي آيد.

فصل اول: کلیات پژوهش

1-1- مقدمه

يكي از مهمترين دلايل كندي و فرسايشي بودن فرآيند معماري سازماني تغييرات مداوم در حوزه فناوري و يا ماموريت هاي يك سازمان می باشد. يكي از پارادايم هاي مطرح شده در حوزه معماري سازماني پارادايم چابكي می باشد. چابكي به معني تطبيق پذير بودن پیش روی تغييرات مداوم كسب و كار می باشد.

       نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران، در راستاي انجام ماموريتهاي خود، نيازمند سيستمهائي يكپارچه و تعامل پذير هستند. به مقصود رسيدن به سيستمهاي مطلوب آغاز لازم می باشد تا آنها را بصورتي علمي توصيف نمائيم. بهترين راه حل براي ايجاد توصيف هاي يكدست،‌ يكپارچه، و تعامل پذير، بهره گیری از يك چارچوب معماري مناسب می باشد. در صورتيكه هر سازمان، اقدام به توصيف سيستمهاي خود نمايد، به توصيفهائي ناسازگار و فاقد يكپاچگي و تعامل پذيري خواهيم رسيد. با وجود اينكه در اكثر متون به چارچوب زكمن به عنوان اولین چارچوب معماري سامانه هاي اطلاعاتي تصریح مي‌گردد، ولي بايد گفت كه تلاشي كه در وزارت دفاع آمريكا در جهت معماري سامانه هاي اطلاعاتي و ارتباطي صورت گرفت، مستقل از چارچوب زكمن و مسائل مطرح شده در آن بود. C4ISR كه در آغاز براي معماري سامانه هاي ارتباطي و اطلاعاتي در صحنة عمليات نظامي‌ تدوين شده بود، رفته رفته جاي خود را به عنوان يك راه حل ممتاز براي پرداختن به معماري در حوزه هاي ديگر نيز باز كرد. چارچوب C4ISR بر خلاف زكمن كه شامل شش ديدگاه مي‌گردید از سه ديدگاه تشكيل شده كه با هم تفاوت عمده دارند، اين سه ديدگاه عبارتند از :

   ديدگاه عملياتي(Operational View) : اين ديدگاه توصيف كننده وظايف و عملكردهاي گره هاي عملياتي و گردش اطلاعات بين اين گره ها در جهت انجام عمليات ‌می باشد. با بهره گیری از نمادهاي گرافيكي مي‌توان گره ها و عناصر عملياتي، چگونگي انجام و پشتيباني عمليات، نحوه گردش و تبادل اطلاعات بين گره ها را مشخص نمود.

   ديدگاه سيستمي(System View) : اين ديدگاه توصيف كننده سيستمهاي اطلاعاتي و چگونگي ارتباط بين آنها در جهت انجام يا پشتيباني عمليات ‌می باشد. آن چیز که كه نشان دهنده تأثیر فناوري در كمك به انجام بهتر ماموريتهاي سازمانی بوده، در اينجا توصيف مي‌گردد. از ديدگاه عملياتي كه به ديدگاه سيستمي ‌وارد شويم، گره هاي عملياتي با سيستم هاي اطلاعاتي و فواصل با خطوط انتقال اطلاعات جايگزين مي‌شوند.

ديدگاه تكنيكي(Technical View) : اين ديدگاه توصيف كننده قوانين، مشخصات و ملزومات تعيين شده براي هر سيستم در جهت نيل به اهداف و وظايف تعريف شده آن می باشد. در حقيقت هدف از اين ديدگاه، تضمين تطابق در عملكرد سيستم ها با انتظارات خواسته شده از آنهاست

هدف نهایی چارچوب معماری C4ISR، افزایش میزان تعامل در سطح سازمان می‌باشد. با در نظر داشتن سایر چارچوب های معماری، در چارچوب معماریC4ISR “استاندارد سازی” بطور کامل مورد توجه قرار می گیرد. یکی از مهمترین اهداف اصلی معماری عملیاتی در چارچوب C4ISR تعریف ملزومات تبادل اطلاعات می‌باشد.

مانند ويژگي هاي چارچوب معماري C4ISR می‌توان به موارد زیر تصریح نمود:

 • محصول گرا
 • نمايش اطلاعات و تعامل پذيري
 • ايجاد كارايي و تعامل پذيري
 • بيان چگونگي تشريح معماري
 • پوشش به نياز در تمام سطوح
 • داراي سه ديدگاه معماري عملياتي،سيستمي، تكنيكي

معماري سازماني چابك يك پارادايم طراحي و مدلسازي براي معماري سازماني می باشد. بومي كردن چارچوب C4ISR از طريق بكارگيري تجارب عملي چابك در جهت پوشش كامل به آن يك روش مناسب معماري براي سازمان هاي چابك و متلاطم می باشد. نوآوري اين تحقيق چابک‌سازی چارچوب C4ISR در معماری سازمانی می‌باشد. این چابک‌سازی از طريق بکارگیری متدولوژی DSDM در چارچوب C4ISR و بهره گیری از تجارب عملی چابک خواهد بود.

2-1- تعریف مسأله

در حال حاضر سازمان هاي متلاطم و پرتغيير به مقصود برنامه ريزي و اجراي فرآيند معماري سازماني دچارمشكلاتي هستند. فرآيند معماري سازماني بسيار لخت، كند و فرسايشي بوده و گاهي اوقات به شكست منجر مي گردد. يكي از مهمترين دلايل كندي و فرسايشي بودن فرآيند معماري سازماني تغييرات مداوم، گسترده و پيش بيني نشده (غيرقابل پيش بيني ) در حوزه فناوري و يا كسب و كار سازمان ها می باشد. روش هاي جاري معماري سازماني مبتني بر پارادايم هاي قديمي تر بوده و از ويژگي هاي خاصي بر خوردار هستند. امروزه سازمان ها با كمبود منابع و زمان مواجه بوده و از طرفي ديگر به دليل گسترش بكارگيري فناوري هاي نوين مجبور به توليد كالاها و خدمات انعطاف پذير براي جلب رضايت مشتريان هستند. تلاطم و تغييرات مكرر و غير قابل پيش بيني سازمان ها ناشي از موارد فوق الذكر بوده و لذا نيازمند نگاهي جديد به معماري سازماني مي باشيم. در عصر چابكي ديگر نمي توان همه چيز را ازقبل پيش بيني و برنامه ريزي كرد، لذا بهره گیری از روش هاي كلاسيك معماري سازماني نتيجه بخش نخواهد بود. با در نظر داشتن گسترش تغييرات و تلاطم ديگر نمي توان وضعيت موجود و وضعيت مطلوب را به شكل ايستا تعريف نموده و سپس براي حركت از وضعيت موجود به وضعيت مطلوب برنامه ريزي نمود. روش هاي كلاسيك معماري سازماني به دليل داشتن برخي از ويژگي ها در محيط هاي پرتلاطم دچار مشكلاتي هستند. برخي از اين ويژگي ها عبارتند از :

 • سخت بودن توليد محصولات و فرآورده هاي معماري سازماني
 • توليد حجم عظيمي از مستندات
 • وجود افراد تطبيق ناپذير در تيم معماري سازماني و ساير تيم ها
 • اصراربيش از حد داشتن به مسائل تكنيكي به جاي همكاري و كارتيمي
 • عدم بكارگيري مديريت دانش محور
 • بهره گیری از متدولوژي هاي نامناسب
 • عدم وجود ابتكار وخلاقيت درافراد و تبعيت محض از برنامه ها و رعايت حداكثر بروكراسي
 • وجود فازها و چرخه هاي طولاني
 • برگزاري جلسات نامناسب كارشناسي و مديريتي
 • طولاني بودن زمان توسعه سيستم هاي كاربردي اثر بخش و تحول آفرين و…

روش‌هاي چابك معماري سازماني سعي دارند تا از شكنندگي معماري سازماني در سازمان‌هاي متلاطم و پرتغيير جلوگيري نمايند. بكارگيري بهترين تجارب چابك در جهت پوشش به زكمن و بهره گیری از آنها در متدولوژي هاي منطبق با آن يك روش مناسب جهت چابكي معماري سازماني می باشد.

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه : 89

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

Comments are closed.